Jeśli posiadasz kamerę, tysiąc pomysłów na minutę, masz pasję i wierzysz w Otwartą Edukację to z pewnością zainteresuje Cię konkurs „Why Open Education Matters?", zorganizowany przez Open Society Institiute, Creative Commons i amerykański departament edukacji, którego celem jest pomoc w zwiększaniu świadomości na temat otwartej edukacji i otwartych zasobów edukacyjnych.

13% Polaków w zeszłym roku zakupiło książkę film lub nagranie muzyczne. Co 3 Polak wymienił się książką lub filmem nieformalnie, przez internet. Osoby powyżej 60 roku, są praktycznie wykluczone z obiegu wymiany cyfrowej. Spośród 13% kupujących - największą grupę stanowią internauci (ponad 30%). Obieg formalny kultury (z wyłączeniem telewizji) jest trzykrotnie mniejszy niż nieformalny. Co z tego wszystkiego wynika? Zachęcamy do przeczytania całego raportu.

Krytyka obecnego systemu edukacji w Polsce i na świecie jest dziś rzeczą powszechną. Można ją traktować nawet w kategoriach pewnej mody. Krytyka ta posiada jednak swoje realne uzasadnienie. Nieadekwatność systemu edukacji do rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturalnej staje się bowiem coraz bardziej wyraźna. Szkoła, mająca przygotowywać młodych ludzi do sprostania wyzwaniom współczesności i przyszłości, zatraca realne możliwości wypełniania swojej funkcji.

Co roku Sejm, na mocy uchwały, wybiera patronat na kolejne lata. Ma to znaczenie symboliczne, ale znacząco wpływa na wiele instytucji państwowych, które zwracają szczególną uwagę na promowane treści i organizują szereg aktywności, związanych z patronem roku. I tak 2010 był rokiem Chopina, 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, a 2012 będzie rokiem Janusza Korczaka, ks. Piotra Skargi i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Oczywiście Sejm nie ma wyłączności tego typu zarządzenia. Podobne ogłoszenia regularnie wydają wszystkie parlamenty we wszystkich krajach, łącznie z Parlamentem Europejskim. Niewiele osób wie, że rok 2012 będzie Europejskim Rokiem Aktywnego Starzenia się, a my bardzo się z tego powodu cieszymy :)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zrywów niepodległościowych Polaków Innowatorium bierze na ruszt. Wszyscy wiedzą (?) 1830-31, euforia, Chłopicki, Skrzynecki, Krukowiecki, niepewność dowódców, przewaga Rosji, w końcu marazm, upadek i emigracja. Ale, czy aby na pewno? Czy powstanie było skazane na porażkę od początku? Czy wśród najwyższych władz znajdował się kret? Czy prasa mogła odmienić los powstania? Dlaczego bitwę pod Ostrołęką uznano za wielkie zwycięstwo? I najważniejsze jak przekazać, krótki, acz obfity w wydarzenia wycinek polskiej historii młodemu pokoleniu.

Po dłuższej przerwie Innowatorium ma przyjemność opublikować materiał naszego ulubionego wykładowcy i osoby, która jest największym autorytetem w kwestii zmian w edukacji, sir Kena Robinsona. Film dostępny jest tylko w wersji anglojęzycznej, ale naprawdę warto go obejrzeć.

W Klubie Trójki 27 stycznia 2012 r. odbyła się audycja pt. "Los cywila, czyli życie z dnia na dzień". I choć całość dotyczyła Powstania styczniowego, a przede wszystkim książki filologa Mariana Płacheckiego "Wojny domowe. Szkice z antropologii słowa publicznego w dobie zaborów (1800-1880)" - samoistnie narzuciła się nam analogia z realizowanym przez Innowatorium projektem "Dzienniki z Powstania Listopadowego".

Rzecz dzieje się w gimnazjum na południu polski. Razem z koleżanką prowadzę warsztat teatralny dla pierwszoklasistów. Mamy do czynienia z dziewięciorgiem trzynastolatków z klasy powszechnie owianej złą sławą. Poznajemy się wzajemnie. Z sali padają pierwsze pytania: ”A jest Pani za czy przeciwko ACTA?”, „A oglądała Pani The Voice of Poland?”. Gdy zapewniam, że jestem przeciwko podpisaniu ACTA oraz że owszem, oglądałam The Voice of Poland, widzę i słyszę jak napięcie opada i zaczynam odczuwać pierwsze oznaki akceptacji. Nieufność natomiast cały czas się utrzymuje, no bo przecież na pewno będziemy przynudzać. W końcu jesteśmy w szkole, tu nie może być ciekawie.

Nasza fundacja objęła patronat nad ciekawym projektem Interklasy "Młodzi działają lokalni". Jest to akcja zachęcająca młodych do aktywnego udziału w życiu codziennym swojej społeczności i wynajdywaniu oraz rozwiązywaniu jej problemów. Chyba najciekawszą częścią całej akcji jest konkurs Detektywi społeczni, w którym grupy młodzieży rywalizują ze sobą analizując potrzeby i znajdując możliwe rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że będzie to wzorowa akcja z zakresu edukacji obywatelskiej.

Proponuję przenieść się na chwilę do szkoły podstawowej. Właśnie obchodzone jest narodowe święto. Duszna sala gimnastyczna. Nie ma na czym siedzieć, dzieciom szybko drętwieją nogi. Biało czerwona flaga. W tle duży napis, informujący dlaczego się tu zebraliśmy. Grupa prymusów ustawionych w szeregu recytuje te same jak co roku wiersze. Chórek przy akompaniamencie syntezatora śpiewa patriotyczne piosenki. Taki lub podobny scenariusz zapewne wielu z nas pamięta ze szkolnych obchodów różnych uroczystości. Jedyną korzyścią dla dziewięciolatka było to, że zwalniali z lekcji...

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu