Celem projektu jest przede wszystkim zapoznanie internautów z wycinkiem polskiej historii w sposób przyjazny, nowoczesny, atrakcyjny wizualnie. Szczególnie młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Przybliżenie realiów epoki, życia codziennego, skomplikowanych biografii głównych postaci powstania ich tajemnic i gier politycznych. Ukazanie przemian zachodzących podczas powstania w społeczeństwie Warszawy od początkowej euforii, do ostatecznego marazmu, a także różnych postaw patriotycznych zarówno konserwatywnych jak i lewicowych głównych bohaterów. Celu do jakiego dążyli (niepodległość, autonomia) zupełnie odmiennymi drogami.
W Dziennikach Powstania nie zapominamy o losie, nad wyraz dobrze traktowanych, jeńców rosyjskich (byli zapraszani na obrady Sejmu, do teatrów - zagrali nawet w jednej ze sztuk), kobiet pracujących w lazaretach, które mimo ogromnych różnic społecznych - potrafiły pracować razem. Ważnym elementem będzie przedstawienie wpływu mediów - gazet - na przebieg powstania. Roli dotąd niezbyt docenionej, a jak się okazuje już prawie 200 lat temu jeden artykuł potrafił doprowadzić do wrzenia całą stolicę i odmienić tzw. bieg wypadków.
A wszystko to realizowane przy pomocy najnowszych metod nauczania, multimedialnych prezentacji, quizów, fan-page'y, interaktywnych map i osi czasu - na których internauta oraz uczeń będzie mógł zobaczyć przemieszczające się wojska, zmieniające warunki, tym samym będzie mógł szybciej i lepiej zrozumieć zapadające w obu stolicach decyzję. Nie zabraknie także zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości dokumentów, ilustracji oraz stworzonych obiektów 3D.
I na koniec mały anons z warszawskiej gazety doby powstania - „Kto Różnieckiego żywcem lub trupem dostawi – sto par butów z prawidłami”