Nasza fundacja objęła patronat nad ciekawym projektem Interklasy "Młodzi działają lokalni". Jest to akcja zachęcająca młodych do aktywnego udziału w życiu codziennym swojej społeczności i wynajdywaniu oraz rozwiązywaniu jej problemów. Chyba najciekawszą częścią całej akcji jest konkurs Detektywi społeczni, w którym grupy młodzieży rywalizują ze sobą analizując potrzeby i znajdując możliwe rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że będzie to wzorowa akcja z zakresu edukacji obywatelskiej.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zrywów niepodległościowych Polaków Innowatorium bierze na ruszt. Wszyscy wiedzą (?) 1830-31, euforia, Chłopicki, Skrzynecki, Krukowiecki, niepewność dowódców, przewaga Rosji, w końcu marazm, upadek i emigracja. Ale, czy aby na pewno? Czy powstanie było skazane na porażkę od początku? Czy wśród najwyższych władz znajdował się kret? Czy prasa mogła odmienić los powstania? Dlaczego bitwę pod Ostrołęką uznano za wielkie zwycięstwo? I najważniejsze jak przekazać, krótki, acz obfity w wydarzenia wycinek polskiej historii młodemu pokoleniu.

Proponuję przenieść się na chwilę do szkoły podstawowej. Właśnie obchodzone jest narodowe święto. Duszna sala gimnastyczna. Nie ma na czym siedzieć, dzieciom szybko drętwieją nogi. Biało czerwona flaga. W tle duży napis, informujący dlaczego się tu zebraliśmy. Grupa prymusów ustawionych w szeregu recytuje te same jak co roku wiersze. Chórek przy akompaniamencie syntezatora śpiewa patriotyczne piosenki. Taki lub podobny scenariusz zapewne wielu z nas pamięta ze szkolnych obchodów różnych uroczystości. Jedyną korzyścią dla dziewięciolatka było to, że zwalniali z lekcji...

SEE będzie kompleksowym systemem nauczania Podstaw Przedsiębiorczości tworzonym razem ze SKP, przy współpracy metodyków, nauczycieli praktyków, psychologów edukacji oraz twórców narzędzi dydaktycznych. System ma zastąpić przestarzałe podręczniki i zeszyty ćwiczeń zestawami edukacyjnych gier oraz symulacji pomagających zrozumieć zasady rynku, ekonomii oraz kształtować postawę świadomego konsumenta. SEE ma nie tylko opierać się na nowatorskich rozwiązaniach, lecz również wyposażyć nauczycieli w pakiet narzędzi do prowadzenia lekcji zastępczych. Dzięki temu nauczyciel przychodzący na zastępstwo będzie mógł zrealizować programowe minimum. Całość zamyka portal internetowy, który będzie bazą tak dla uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie będą mogli znaleźć na stronie komplet informacji potrzebnych młodym ludziom wchodzącym w świat dorosłości. Znajdzie się tam również miejsce na konkursy, odrabianie prac domowych (jeżeli szkoła i rodzice wyrażą na to zgodę) i edukacyjne gry, które będą mogły zastąpić normalne gry, przy których młodzież chętnie spędza czas. Dla nauczycieli z kolei portal będzie wspaniałą platformą wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami i znacznym ułatwieniem dla tych, którzy zdecydują się na prowadzenie w internecie dziennika i odrabiania lekcji. By stworzyć tak rozbudowany system konieczne będzie rozbicie projektu na etapy.

Świadomość wyborców podczas głosowania w wyborach samorządowych jest tak niska, jak frekwencja. W 2006 roku frekwencja nie przekroczyła 40%. Mało kto rozumie zawiłości biurokracji, która skutecznie dusi wolność, jaką daje nam demokracja. Sądzę, że osób, które głosowały „z głową”, było nie więcej niż połowa. Reszta skreślała, gdyż widziała plakat albo ulotkę, popiera konkretną partię polityczną, głosowała na sąsiada, lub po prostu oddała głos na chybił trafił. Nie ma się zresztą czemu dziwić. W tym roku, tylko w województwie mazowieckim, do Rad Powiatu i Gminy zarejestrowanych jest 32926 kandydatów (dane z PKW). W całej Polsce jest ich ponad 280 tysięcy!

Znowu nie możemy usiedzieć w miejscu. Tym razem do spółki ze stowarzyszeniem art.61 zajmujemy się uczeniem sąsiadów, że poza oddaniem głosu mają również obowiązek ten głos oddać rozsądnie i w zgodzie z sumieniem. Dlatego organizujemy w Zalesiu Górnym (małej miejscowości ukrytej wśród lasów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego) debatę z miejscowymi kandydatami do Rady Gminy i Powiatu. Projekt jest bardzo wdzięczny, ponieważ udało nam się nawiązać współpracę z mieszkańcami, którzy aktywnie włączają się w ten wdzięczny projekt. Nigdy nie spotkaliśmy się, z tak ciepłym przyjęciem projektu z tematyki edukacji obywatelskiej. Na debacie będą mieszkańcy, media i oczywiście kandydaci.

Oto informacja, która ukaże się w lokalnej prasie:

Okres kwietnia i maja w szkołach to bardzo ruchliwy czas, ze względu na matury i koniec roku. Z powodu matur w szkołach część uczniów jest zwalniana z zajęć, lub zajęcia nie są pełnowartościowe. Do tego często trzeba odpracować jakiś wolny dzień w sobotę, a wtedy zajęcia również nie cieszą się frekwencją. Do tego dochodzi konieczność zrobienia akademii ku czci Konstytucji 3 maja.

Spotkania z negocjacjami to pomysł na nowe rozwojowy cykl warsztatów skierowany przede wszystkim do młodzieży. Wychodząc z oświeceniowego założenia, popartego przez badania psychologiczne i pedagogiczne, że młodzież najlepiej uczy się poprzez zabawę stworzyliśmy zarys spotkań, które mogą skutecznie przyciągnąć młodych ludzi do ośrodków edukacyjnych i kulturalnych. Każde spotkanie składa się z wykładu poświęconego negocjacjom oraz z warsztatów negocjacyjnych na których uczestnicy uczyć się będą komunikacji interpersonalnej, metod rozwiązywania konfliktów, negocjacji oraz tolerancji, zrozumienia i poszanowania dla drugiej strony. W czasie warsztatów trenerzy wykorzystywać będą najnowsze narzędzia szkoleniowe jakimi są gry symulacyjne. Wykorzystane narzędzia zostały stworzone i przetestowane przez naszą fundację specjalnie pod kątem kompetencji poznawczych młodzieży i młodych dorosłych. Istnieje również wersja dla osób bardziej dojrzałych, które mogą pochwalić się dużo większą wiedzą i są mniej zainteresowane kolorowymi flamastrami ;) Warsztaty trwają 4 - 6 godzin.

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Vademecum NGO.MAZOWIA.COM 2017

Uważne i świadome organizacje pozarządowe to efekt  projektu NGO.MAZOWIA.COM w którym szereg ekspertów dzieli się swoją wiedzą. Zachecamy do pobierania!

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu