Jednym z ważniejszych obszarów wykorzystania SmileUrbo jest aktywizacja lokalnych liderów i wspieranie aktywności lokalnych. Na bazie SmileUrbo mogą powstać warsztaty skierowane zarówno do młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z demokracją, jak i do wieloletnich działaczy, którzy prężnie wprowadzają zmiany w swoim otoczeniu. W świetle nowych ustaw, które wymagają od samorządów stworzenia planów rewitalizacyjnych wsparcie i kompetencje lokalnych ekspertów w dziedzinie partycypacji obywatelskiej mogą być kluczowe dla zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych.

Praca w grupie jednym przychodzi z większym, innym z mniejszym trudem. Wszystko zależy od naszych osobistych predyspozycji, zdobytego przez nas doświadczenia, a także od tego, jaką rolę przyjmujemy w grupie. Poznanie typologii ról grupowych i świadome ich przyjmowanie, może nam ułatwić osiągniecie celu i sprawić, że nasza praca będzie prostsza.

Każda symulacja negocjacyjna niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny i stawia graczy przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Grając w SmileUrbo, uczestnicy obracają się w sytuacji wzajemnej zależności, co jest tym trudniejsze, że stron w SmileUrbo jest aż 8. Często zdarza się, że gdy emocje biorą górę nad uczestnikami, po skończonej grze oni sami stwierdzają, że ich działania były przeciwskuteczne. Dostrzegają na przykład, że zamiast dążyć do realizacji swoich interesów, skupili się na kwestiach relacji lub chcieli uniemożliwić osiągnięcie celu drugiej stronie, nawet kosztem swoich zysków.

Komunikacja jest podstawą wszelkich interakcji, zarówno na poziomie osobowym, jak i społecznym. Nadając i odbierając komunikaty (czy to przez rozmowę, czy komunikację pozawerbalną) zaznaczamy swoje miejsce w społeczności i nawiązujemy relacje z innymi.

Problem z precyzyjnym nazwaniem swoich i cudzych emocji dotyczy nie tylko zbuntowanej młodzieży, ale jest dość powszechnym zjawiskiem na każdym stadium rozwoju osobowego. Dlatego, aby pomóc ludziom wyrażać się precyzyjnie, w sposób nieatakujący odbiorcy, być zrozumiałym i dobrze odebranym, opracowano wiele technik komunikacyjnych. Jedną z bardziej zaawansowanych i wymagających technik jest “Komunikat Ja”.

Narzędzie edukacyjne, jakim jest symulacja, stawia przed trenerem szereg wyzwań. Od trenera w dużej mierze zależy powodzenie projektu i jakość wiedzy, jaką uczestnicy wyniosą ze szkolenia. W SmileUrbo uczestnicy na czas gry stają się mieszkańcami pewnej wioski. Przyjmują cechy odgrywanych przez siebie postaci, a ich zadaniem jest reprezentowanie ich interesów.

A oto kolejne zajęcia w ramach naszego projektu już za nami. Tym razem chcemy pokazać Wam, jak wyglądały warsztaty plastyczne.


Młodzież dociekliwie badała temat Pruszkowa przy pomocy trzech technik plastycznych - malarstwo abstrakcyjne, kolarz i linoryt. Szczególnym zainteresowaniem obdarzony został proces tworzenia pocztówek z Pruszkowa techniką linorytu. Interpretowaliśmy je na wiele sposobów, szukaliśmy nowych znaczeń i innych kadrów naszego miasta.
Ponadto tworzyliśmy napis „Pruszków” na płachtach szarego papieru - wszystko przy użyciu swoich ciał i farb, taśm itp. Stworzyliśmy też etiudy z użyciem obrazów abstrakcyjnych.


Zdjęcia Jakub Tajduś

Czy wiecie, jak wygląda ulica Bolesława Prusa nocą? Jakie rozmowy słychać na pruszkowskim targu w piątek rano? Jak pachnie park Potulickich i pruszkowska piekarnia? Co przypomina dźwięk WKD i PKP?

Już od kilku dni trwają warsztaty teatralne. Dzieje się bardzo dużo a zapowiada jeszcze więcej! A oto skrót naszych dotychczasowych działań:


Po krótkim (lecz jakże intensywnym Smile) zapoznaniu się i zintegrowaniu grupy rozpoczęliśmy wspólną pracę. Wykorzystując zmysł smaku i zapachu, nasze wspomnienia i skojarzenia związane z Pruszkowem zaczęliśmy tworzyć własną mapę miasta. Wyszliśmy na ulice, podsłuchiwaliśmy troszkę rozmów mieszkańców Wink, robiliśmy zdjęcia w plenerze i tworzyliśmy własne teksty. Do tego wszystkiego dodaliśmy odrobinę plastyki w postaci kolarzy i abstrakcji. A wszystko przeplatane było dużą ilością improwizacji!!! Jak widzicie w naszej Pruszkowskiej Kuchni Teatralnej wrze, a apetyt na więcej rośnie nam z każdym dniem.

Zdjęcia - Jakub Tajduś

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 19.08

Już w najbliższą sobotę w Centrum Kreatywności Targowa realizować będziemy kolejne wydarzenie z cyklu Otwarte w Soboty. Tym razem skupiamy się przede wszystkim na maluchach.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu