Jeśli posiadasz kamerę, tysiąc pomysłów na minutę, masz pasję i wierzysz w Otwartą Edukację to z pewnością zainteresuje Cię konkurs „Why Open Education Matters?", zorganizowany przez Open Society Institiute, Creative Commons i amerykański departament edukacji, którego celem jest pomoc w zwiększaniu świadomości na temat otwartej edukacji i otwartych zasobów edukacyjnych.

Krótka relacja video z wystąpienia Aleksandra Sierżęgi na EduCampie. Historia Interklasy, naszego partnera jest oczywiście tylko przykrywką;)

13% Polaków w zeszłym roku zakupiło książkę film lub nagranie muzyczne. Co 3 Polak wymienił się książką lub filmem nieformalnie, przez internet. Osoby powyżej 60 roku, są praktycznie wykluczone z obiegu wymiany cyfrowej. Spośród 13% kupujących - największą grupę stanowią internauci (ponad 30%). Obieg formalny kultury (z wyłączeniem telewizji) jest trzykrotnie mniejszy niż nieformalny. Co z tego wszystkiego wynika? Zachęcamy do przeczytania całego raportu.

Krytyka obecnego systemu edukacji w Polsce i na świecie jest dziś rzeczą powszechną. Można ją traktować nawet w kategoriach pewnej mody. Krytyka ta posiada jednak swoje realne uzasadnienie. Nieadekwatność systemu edukacji do rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturalnej staje się bowiem coraz bardziej wyraźna. Szkoła, mająca przygotowywać młodych ludzi do sprostania wyzwaniom współczesności i przyszłości, zatraca realne możliwości wypełniania swojej funkcji.

W Klubie Trójki 27 stycznia 2012 r. odbyła się audycja pt. "Los cywila, czyli życie z dnia na dzień". I choć całość dotyczyła Powstania styczniowego, a przede wszystkim książki filologa Mariana Płacheckiego "Wojny domowe. Szkice z antropologii słowa publicznego w dobie zaborów (1800-1880)" - samoistnie narzuciła się nam analogia z realizowanym przez Innowatorium projektem "Dzienniki z Powstania Listopadowego".

Rzecz dzieje się w gimnazjum na południu polski. Razem z koleżanką prowadzę warsztat teatralny dla pierwszoklasistów. Mamy do czynienia z dziewięciorgiem trzynastolatków z klasy powszechnie owianej złą sławą. Poznajemy się wzajemnie. Z sali padają pierwsze pytania: ”A jest Pani za czy przeciwko ACTA?”, „A oglądała Pani The Voice of Poland?”. Gdy zapewniam, że jestem przeciwko podpisaniu ACTA oraz że owszem, oglądałam The Voice of Poland, widzę i słyszę jak napięcie opada i zaczynam odczuwać pierwsze oznaki akceptacji. Nieufność natomiast cały czas się utrzymuje, no bo przecież na pewno będziemy przynudzać. W końcu jesteśmy w szkole, tu nie może być ciekawie.

Co roku Sejm, na mocy uchwały, wybiera patronat na kolejne lata. Ma to znaczenie symboliczne, ale znacząco wpływa na wiele instytucji państwowych, które zwracają szczególną uwagę na promowane treści i organizują szereg aktywności, związanych z patronem roku. I tak 2010 był rokiem Chopina, 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, a 2012 będzie rokiem Janusza Korczaka, ks. Piotra Skargi i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Oczywiście Sejm nie ma wyłączności tego typu zarządzenia. Podobne ogłoszenia regularnie wydają wszystkie parlamenty we wszystkich krajach, łącznie z Parlamentem Europejskim. Niewiele osób wie, że rok 2012 będzie Europejskim Rokiem Aktywnego Starzenia się, a my bardzo się z tego powodu cieszymy :)

Nasza fundacja objęła patronat nad ciekawym projektem Interklasy "Młodzi działają lokalni". Jest to akcja zachęcająca młodych do aktywnego udziału w życiu codziennym swojej społeczności i wynajdywaniu oraz rozwiązywaniu jej problemów. Chyba najciekawszą częścią całej akcji jest konkurs Detektywi społeczni, w którym grupy młodzieży rywalizują ze sobą analizując potrzeby i znajdując możliwe rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że będzie to wzorowa akcja z zakresu edukacji obywatelskiej.

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 19.08

Już w najbliższą sobotę w Centrum Kreatywności Targowa realizować będziemy kolejne wydarzenie z cyklu Otwarte w Soboty. Tym razem skupiamy się przede wszystkim na maluchach.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu