wtorek, 30 maj 2017 22:07

Lato w Teatrze po raz trzeci w Pruszkowie

Napisane przez 
Swój?Obcy? Swój?Obcy? Sudra

Po raz kolejny będziemy mieli okazję realizować dwutygodniowe, letnie warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Lato w Teatrze". Projekt zatytułowany "Swój?Obcy? Teatralny Teren Badań" rusza już w lipcu. Zapraszamy pruszkowską młodzież do przesyłania zgłoszeń. 

Co będziemy robić?

W tym roku chcemy zaprosić pruszkowską młodzież do teatralnego zbadania pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: "Ja - swój wśród obcych" oraz "Ja – obcy wśród swoich". Z jednej strony odwołujemy się do doświadczenia bezpośredniego lub pośredniego konfrontowania się z osobami pochodzącymi z (szeroko rozumianych) innych kręgów kulturowych. Jakie emocje wywołuje to w uczestnikach? Jak przekłada się to na ich życie codzienne? Z drugiej strony chcemy zapytać młodych pruszkowian, na ile "obco" lub "swojsko" czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu "swojskości" i "obcości" w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.


W programie warsztatów znajdą się:

- warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu i rekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto
wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół tytułu wyjściowego "
Swój? Obcy?".
- warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.
- warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.
- drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie
siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.

Dla kogo?

Do udziału w projekcie "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.

Kiedy i gdzie?

Zajęcia odbywać się będą w terminie 10 - 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie.
Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.

 

 Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub wypełniając formularz on-line.

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w

Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem

jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na

realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu

pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19

organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej

trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską,

nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a

dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie

warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na

poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze

wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facbook.com/programLatowteatrze 

Ściągnij załącznik:

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Vademecum NGO.MAZOWIA.COM 2017

Uważne i świadome organizacje pozarządowe to efekt  projektu NGO.MAZOWIA.COM w którym szereg ekspertów dzieli się swoją wiedzą. Zachecamy do pobierania!

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu