wtorek, 16 wrzesień 2014 19:29

Obywatele dla demokracji

Napisała 

Rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji projektu „Wiem, dlaczego wybieram”, który zostanie sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla demokracji”. Projekt przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych obejmuje cykl działań edukacyjnych dotyczących budowania społeczeństwa obywatelskiego przez wspieranie frekwencji wyborczej.

 

            Do udziału w projekcie Fundacja zaprosiła sześć szkół z trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Wśród nich znajdą się również szkoły z oddziałami integracyjnymi. Projekt składać się będzie z czterech etapów, które w trzech szkołach zostaną przeprowadzone w pierwszym semestrze, w trzech innych – w drugim semestrze rozpoczętego właśnie roku szkolnego.

           ETAP I obejmować będzie prowadzone przez trenerów Fundacji warsztaty dotyczące wyborów powszechnych oraz kompetencji wybieranych organów, a także grę symulacyjną. W ETAPIE II uczniowie utworzą mniejsze grupy, w których, pod okiem opiekunów (nauczyciela oraz trenera), przygotują własne mini-projekty promujące udział w wyborach, skierowane do mieszkańców ich miejscowości. ETAP III składać się będzie z warsztatów przeprowadzonych przez naszych trenerów dotyczących pracy metodą projektu. Wreszcie w ETAPIE IV uczniowie zrealizują mini-projekty w swoich miastach.

            Udział w projekcie pozwoli młodzieży poszerzyć jej wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania państwa demokratycznego, a zarazem samodzielnie i kreatywnie włączyć się w promocję aktywnych postaw obywatelskich.

            Obecna edycja projektu „Wiem, dlaczego wybieram” stanowi kontynuację podobnych działań realizowanych w Dębicy w 2013 r. w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.  Niebawem poinformuemy też o podobnych działaniach, które prowadzimy w Płońsku

            Do śledzenia postępów projektu, fotorelacji z warsztatów oraz mini-projektów tworzonych przez uczniów zapraszamy na stronie www.wiemwybieram.pl.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Anna Niemira - Jurek

Absolwentka szacownego Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, związana z działalnością NGO od 2008 roku, najpierw w stowarzyszeniach studenckich i kołach naukowych, potem w różnych organizacjach pozarządowych (i takich z pogranicza I i III oraz II i III sektora). Z powodzeniem łączy aktywność zawodową z pracą projektową, animacyjną, trenerską i działaniami freelancerskimi. Jest niekwestionowanym mistrzem placka po węgiersku oraz projektów typu „Pizza dla 30 osób”.

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Vademecum NGO.MAZOWIA.COM 2017

Uważne i świadome organizacje pozarządowe to efekt  projektu NGO.MAZOWIA.COM w którym szereg ekspertów dzieli się swoją wiedzą. Zachecamy do pobierania!

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu