czwartek, 18 wrzesień 2014 20:20

Wiem dlaczego wybieram wystartowało w Płońsku

Napisała 

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy prace na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego wśród uczniów. 15 września ruszyły pierwsze warsztaty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku w ramach projektu „Wiem dlaczego wybieram” finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki projektowi FIO uczniowie płońskiego liceum wezma udział w warsztatach i konsultacjach, aby na zakończenie zrealizować własny mini-projekt wspierający frekwencję wyborczą.

 

We współpracy z płońskim liceum oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, Fundacja Innowatorium rozpoczęła kolejny projekt skierowany do uczniów. Tak jak poprzednio, chcemy wspólnie z uczniami zrozumieć dlaczego udział w wyborach (korzystanie z czynnego prawa wyborczego) jest tak istotny dla budowania i stałego wspierania demokracji . Dzięki IV etapom projektu, w których będą uczestniczyć, uczniowie zdobędą wiedzę dotyczącą wyborów, kompetencji różnych organów państwowych i roli, jaką w wyborze swoich reprezentantów i sprawowaniu władzy pełni społeczeństwo.

Finałem przedsięwzięcia będą mini-projekty, które uczniowie zrealizują w Płońsku. To dzięki swojej pracy i zaangażowaniu trafią do mieszkańców miasta i gminy zachęcając ich do świadomego udziału w wyborach. Dzięki temu wszyscy dowiedzą się, że głosowanie jest zarówno prawem jak i obowiązkiem obywatelskim, przywilejem demokratycznych społeczeństw, które w ten sposób sprawują władzę i kontrolują swoich przedstawicieli.

Udział w projekcie pozwoli młodzieży m.in. poszerzyć wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania państwa, praw wyborczych, a także spróbować swoich sił podczas pracy metodą projektu. Uczniowie sami zaplanują i przeprowadzą działania skierowane na zewnątrz szkoły, do mieszkańców Płońska.

Płońska edycja projektu „Wiem, dlaczego wybieram” finansowana dzięki Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich toczy się równolegle z podobnym projektem finansowanym w ramach Mechanizmu Finansowego EOG (program „Obywatele dla demokracji”), który odbywa się w 6 szkołach województw łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, i jest kontynuacją podobnych działań realizowanych w Dębicy w 2013 r. w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Anna Niemira - Jurek

Absolwentka szacownego Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, związana z działalnością NGO od 2008 roku, najpierw w stowarzyszeniach studenckich i kołach naukowych, potem w różnych organizacjach pozarządowych (i takich z pogranicza I i III oraz II i III sektora). Z powodzeniem łączy aktywność zawodową z pracą projektową, animacyjną, trenerską i działaniami freelancerskimi. Jest niekwestionowanym mistrzem placka po węgiersku oraz projektów typu „Pizza dla 30 osób”.

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Vademecum NGO.MAZOWIA.COM 2017

Uważne i świadome organizacje pozarządowe to efekt  projektu NGO.MAZOWIA.COM w którym szereg ekspertów dzieli się swoją wiedzą. Zachecamy do pobierania!

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu