CoopAxle i CoopAxle 2 to projekty, w których wykorzystujemy stworzoną przez nas grę symulacyjną do promowania aktywnego udziału młodzieży w partycypacji obywatelskiej w życiu społeczności lokalnej.
Mówiąc ludzkim językiem poprzez grę planszową CoopAxle kształtujemy postawy obywatelskie wśród uczniów liceów i techników. Gra jest osią całodziennych zajęć w formie warsztatów. Gra daje uczestnikom możliwość wcielenia się w decydentów niewielkiego miasteczka i zmierzenie się z problemami jakie dręczą tę społeczność. Poprzez wspólne decyzje będą mogli zmienić całkowicie charakter gminy, albo rozwinąć ją według swojej wizji. Tak wygląda pierwszy dzień z grą.
Drugiego dnia kontynuujemy warsztaty – z udziałem zaproszonych gości: radnych, burmistrzów, wójtów oraz lokalnych autorytetów mających wpływ na rozwój gminy. Nasi goście nie tylko opowiadają o swojej pracy i kierunku zmian w miejscowości, ale biorą też udział w debacie, którą prowadzą sami uczniowie. Jednym słowem wyciągamy rządzących do odpowiedzi przy tablicy 😉
Ostatnim elementem projektów jest zawsze konferencja dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy brali udział we wcześniejszych działaniach. Młodzież może wziąć udział w atrakcyjnych i angażujących warsztatach, występach ekspertów wzorowanych na formule TEDx i zwiedzaniu Warszawy. Nauczyciele w tym czasie mogą oddać się spokojnie podnoszeniu swoich kompetencji z zakresu wykorzystania gry CoopAxle w pracy z młodzieżą (do tego dochodzi certyfikat oraz egzemplarze gry do wykorzystania) .
W sumie w pierwszym projekcie wzięło udział 520 uczniów i 45 nauczycieli z 13 szkół. Na trudne pytania odpowiadali burmistrzowie, wójtowie, radni miejscy i powiatowi, sekretarze gmin oraz starosta. Do tego warto wspomnieć o osobach zarządzających ośrodkami kultury i sportu, bibliotek, a nawet lokalnych funduszy rozwoju regionalnego i prężnie działających stowarzyszeń i fundacji.
Oba projekty zostały dofinansowane ze środków programu Erasmus+
Inspiracją do stworzenia projektu było wykorzystanie gry Invest In.