Innowatorium

zdjecie

Dziennikipowstania.pl

Strona promowała dwa projekty historyczne, realizowane przez Fundację Wspierania Innowacji i Rozwoju Innowatorium, dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Dziennikipowstania.pl to portal edukacyjny poświęcony polskim zrywom narodowo-wyzwoleńczym opierający się na doniesieniach prasowych z okresu powstań. Na platformie poza artykułami prezentującymi w przystępny sposób życie ludzi w XIX wieku znalazły się materiały edukacyjne, scenariusze lekcji oraz interaktywne narzędzia edukacyjne – osie czasu oraz mapy przebiegu działań wojskowych. Portal opisywał powstanie Listopadowe oraz Styczniowe.

Pierwsza odsłona projektu: Dzienniki Powstania Listopadowego miała na celu przedstawienie dziejów pierwszego i najbardziej romantycznego zrywu niepodległościowego w historii naszego kraju z perspektywy nowinek ukazujących się w prasie codziennej. W licznych artykułach znajdujących się na stronie można przeczytać o faktach często pomijanych w podręcznikach szkolnych, dowiedzieć się na przykład kto i w jakim celu zamierzał użyć w powstaniu balonu oraz jak to się stało, że rosyjscy jeńcy zostali zaangażowani jako aktorzy teatralni.

Najnowszy projekt: Dzienniki Powstania Styczniowego to przede wszystkim ciekawe artykuły, wygodna oś czasu, na której zaznaczone zostały najważniejsze wydarzenia zrywu, począwszy od traktatu pokojowego kończącego wojnę krymską, do represji popowstaniowych: rusyfikacji oraz całkowitego zniesienia autonomii Królestwa Polskiego i ustanowienia Kraju Nadwiślańskiego w 1874 roku. Ostatni wpis na osi czasu – datowany na listopad 1919 roku – nawiązuje do tego, jak w odrodzonej Polsce traktowano weteranów powstania styczniowego. Oba projekty skierowane były głównie do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, ale także do osób pasjonujących się historią, które poszukują ciekawostek związanych z epoką. Nauczyciele mogli skorzystać z czytelnych map obrazujących zasięg powstania, wygodnej bazy wiedzy z wyszukiwarką oraz opracowanych specjalnie na potrzeby projektu scenariuszy lekcji.